Jak pisać o religii?

Szymon Hołownia – blog o dobrej książce

Teologia katolicka dla każdego czyli Szymon Hołownia i jego twórczość

Szymon Hołownia uchodzi za jednego z najpopularniejszych polskich publicystów i dziennikarzy zarówno prasowych jak i telewizyjnych. Jest także uznanym pisarzem literatury chrześcijańskiej.

Młodość

Szymon Hołownia przyszedł na świat dokładnie 3 września 1976 roku na terenie Białegostoku, które jest również jego miastem rodzinnym. Ukończył tam Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego a następnie wyjechał do Warszawy. Kontynuował tam kolejny etap swojej edukacji. Studiował bowiem przez 5 lat psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Jednak studiów tych nie ukończył. W międzyczasie dołączył dwukrotnie do nowicjatu dominikańskiego zakonu a także rozpoczął karierę dziennikarską.

Kariera publicystyczna i telewizyjna

Od 1997 roku Szymon Hołownia związany jest z prasą (https://www.taniaksiazka.pl/autor/szymon-holownia). Zaczynał jako felietonista by potem wspiąć się na redaktorski szczebel. Współpracował z takimi gazetami jak “Newsweek”, “Kultura Popularna”, “Machina”, “Gazeta Wyborcza”, “Tygodnik Powszechny” a także “Przewodnik Katolicki”. W następnych latach zaczął występować także w stacjach telewizyjnych takich jak Religia.tv, TVP 1 oraz TVN. Zadebiutował w 2006 roku w programie “Po prostu pytam” jednak największą popularność przyniosło mu współprowadzenie wraz z Marcinem Prokopem programu “Mam talent”.

Najpopularniejsze wydawnictwa Szymona Hołowni

Autor 26 książek może pochwalić się bardzo licznym gronem oddanych czytelników. Wszystko to za sprawą niezwykle nowatorskiego podejścia do tematów toelogii katolickiej oraz ludzkiej moralności. Warto przy tym zaznaczyć, że książki Szymona Hołowni są silnie związane z doktryną Kościoła. Najsłynniejsze książki pana Szymona to:

  • “Monopol na zbawienie” wydany w 2009 roku
  • “Bóg, kasa i rock’n’roll” napisany wspólnie z Marcinem Prokopem i wydany w 2011 roku
  • “Wszystko w porządku. Układamy sobie życie” napisany wraz z Marcinem Prokopem i wydany w 2013 roku
  • “Jak robić dobrze” wydany w 2015 roku.

Działalność charytatywna, polityczna a także nagrody

Szymon Hołownia jest współzałożycielem fundacji Pomoc Maltańska. W latach 2013 i 2014 założył także fundacje Kasisi i Dobra Fabryka. W 2019 roku ogłosił swój start w wyborach prezydenckich 2020. Szymon Hołownia był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność dziennikarską oraz literacką. Jest laureatem min. dwóch nagród Grand Press, Ślad a także Wiktorów Publiczności.

Szkoła zdjęcie utworzone przez senivpetro - pl.freepik.com

Janusz

Back to top